web analytics

Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu

Najlepsze studia fotograficzne w Krakowie

Planujesz w końcu pójść do fotografa, który wykona dla Ciebie odpowiednie zdjęcie do dowodu osobistego? Dobrze jest być przygotowanym na tą wizytę, w końcu dokument z fotografią będzie towarzyszył Ci przez wiele lat. Co warto założyć? Jaki makijaż i fryzurę zrobić? Czy na zdjęciu dowodowym można mieć kolczyki, okulary, czapkę? Przeczytaj ten artykuł, a wszelkie wątpliwości związane z przygotowaniem się do zrobienia odpowiedniego zdjęcia pójdą w niepamięć!

Fryzura, strój i makijaż na wizytę u fotografa

Jeśli chcesz wybrać się do studia fotograficznego, powinieneś być wypoczęty oraz mieć dobry nastrój. Nie poprzedzaj wizyty u fotografa nieprzespaną nocą, stresującą dla Ciebie rozmową, a nawet nadmiernym wysiłkiem fizycznym, np. bieganiem. Zanim odwiedzisz zakład fotograficzny w Twoim mieście, umyj włosy i ułóż je tak, jak robisz to zazwyczaj, o ile nie  zakrywają one wtedy brwi, oczu czy owalu twarzy. Możesz zrobić lekki, matowy makijaż, dzięki któremu zakryjesz niektóre niedoskonałości cery.

Ubranie jest praktycznie niewidoczne na zdjęciu dowodowym, na którym pierwsze skrzypce gra twarz fotografowanej osoby. Mimo to, powinno być ono jak najbardziej schludne, eleganckie i mieć możliwie stonowane kolory. Bluzom z kapturem oraz golfom powiedz stanowcze: „Nie!”, ponieważ mogą one zasłaniać okolice twarzy, które na zdjęciu do dowodu osobistego muszą być widoczne. Na fotografii możesz mieć zarost, brodę lub wąsy, jednak tylko jeśli element ten nie utrudnia zidentyfikowania Twojej osoby.

Okulary a zdjęcie dowodowe

Nosisz okulary korekcyjne? Możesz mieć je na Twoim zdjęciu do dowodu osobistego tylko jeśli Twoje brwi oraz oczy są dobrze widoczne, w szkłach nie odbija się światło, a okulary nie rzucają cienia na twarz. Zaleca się jednak odłożenie tego elementu, co zwiększy szansę na przyjęcie fotografii przez urzędnika. Soczewki kontaktowe mogą natomiast występować na zdjęciu, jeśli nie zmieniają naturalnego koloru, ani kształtu Twoich oczu. Nieco inaczej wygląda kwestia ciemnych okularów noszonych ze względu na wrodzone lub nabyte wady wzroku. Są one dopuszczalne, gdy wnioskodawca złoży w urzędzie nie tylko wniosek o wydanie dowodu osobistego, ale także orzeczenie o niepełnosprawności lub danym stopniu niepełnosprawności. Jeśli masz zamiar starać się o uzyskanie dokumentu tożsamości drogą internetową, dołącz do wniosku oświadczenie elektroniczne zaopatrzone w podpis osoby, która je wystawiła, albo skan orzeczenia, którego oryginał przedłożysz urzędnikowi podczas odbierania dowodu.

Co z czapką w studiu fotograficznym?

Nakrycie głowy nie jest akceptowalne na zdjęciu dowodowym. Istnieją jednak pewne wyjątki. Jeśli  wymaga go Twoja wspólnota wyznaniowa, zarejestrowana w Polsce, nie masz obowiązku zdjęcia nakrycia głowy na potrzeby fotografii. Będziesz jednak musiał dostarczyć do wniosku o dowód zaświadczenie, które potwierdzi Twoją przynależność do danej wspólnoty. Starając się o uzyskanie dowodu osobistego drogą internetową, należy dołączyć do wniosku oświadczenie elektroniczne podpisane przez wystawcę, albo skan orzeczenia, którego oryginał zostanie przekazany urzędnikowi podczas odbierania dokumentu tożsamości. Niezależnie od nakrycia głowy, na zdjęciu do dowodu osobistego musi być widoczny cały owal twarzy, a także linia uszu.

Biżuteria na zdjęciach do dowodu

Posiadanie biżuterii na zdjęciach dowodowych jest często poruszanym tematem w studiu fotograficznym. Pytają o to szczególnie Panie, którym wyjątkowo zależy na korzystnej fotografii do dokumentu. Noszenie biżuterii podczas robienia zdjęć jest dozwolone, jeśli nie zasłania ona owalu twarzy, a także nie zaburza jednolitego tła zdjęcia do dowodu osobistego. Na wszelki wypadek,w  celu uniknięcia ewentualnych problemów przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego, zaleca się wykonanie zdjęcia dowodowego bez biżuterii, również piercingu, który nie jest mile widziany przez urzędników wystawiających dokumenty tożsamości.

Jeśli w Twoim stroju zawarty będzie element, który nie może znaleźć się na zdjęciu dowodowym, fotograf z pewnością poinformuje Cię o tym fakcie i poprosi o usunięcie go.