web analytics

Sprawdź online czy dokument jest gotowy

Najlepsze studia fotograficzne w Krakowie

Jak wiadomo, aby otrzymać dowód osobisty czy paszport i móc, np. wyjechać na zagraniczną wycieczkę, najpierw trzeba wypełnić wniosek, do którego należy dołączyć odpowiednie zdjęcia do dokumentów. Nie dziwi jednak fakt, że nowo wyrobione dokumenty nie zostaną przywiezione przez kuriera prosto pod domy ich właścicieli. Aby je otrzymać, należy po raz kolejny zjawić się w urzędzie, tym razem jedynie po odbiór paszportu czy dowodu osobistego. Skąd jednak dowiedzieć się czy dowód jest gotowy? Okazuje się, że można sprawdzić to w Internecie, do tego w bardzo prosty sposób. Już dziś sprawdź czy dowód jest gotowy nie wychodząc z domu!

Sprawdź czy dowód jest gotowy!

Przy złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego, zaopatrzonego w odpowiednio wykonane zdjęcia do dokumentów, zarówno w urzędzie, jak i drogą elektroniczną, otrzymasz informację, że dokument Twój będziesz mógł odebrać za około 30 dni, ew. wcześniej. Na szczęście istnieje sposób na szybkie sprawdzenie czy dowód jest gotowy, dzięki czemu nie trzeba co kilka dni odwiedzać urzędu i pytać o dokument.

Jeśli złożyłeś wniosek online, istnieje mała szansa, że urząd wyśle do Ciebie powiadomienie, które będziesz mógł odczytać na swojej elektronicznej poczcie. Zdecydowana większość urzędów nie korzysta z tego typu praktyk, tym samym nieco utrudniając ludziom zaplanowanie dnia, w którym można będzie odebrać dokument. Możliwość otrzymania maila nie istnieje również podczas stacjonarnego aplikowania o wydanie dowodu ze zdjęciem do dokumentów. Jak jednak wspominaliśmy, istnieje możliwość sprawdzenia czy dowód jest gotowy. Wystarczy jedynie wejść na stronę internetową obywatel.gov.pl, gdzie poproszony zostaniesz o wpisanie numeru wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Czy dowód jest gotowy do odbioru?

Numer wniosku o wydanie dowodu osobistego znajduje się na potwierdzeniu złożenia tej aplikacji. Dokument ten otrzymasz zaraz po złożeniu w urzędzie odpowiednich dokumentów oraz zdjęcia. Jeśli zaniosłeś je do stacjonarnego urzędu, potwierdzenie trafi do Twoich rąk w formie drukowanej. Numer, którego potrzebujesz, znajdziesz na początku dokumentu, w punkcie pierwszym. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy postanawiasz starać się o wydanie dowodu z pomocą Internetu. Aby odnaleźć potwierdzenie z numerem w formie elektronicznej, należy zalogować się do ePUAPU i wejść w zakładkę „Moja skrzynka”. Na liście odebranych wiadomości poszukaj urzędu, w którym złożyłeś Twój wniosek, razem ze zdjęciem do dokumentów w formie elektronicznej. Na samym końcu wiadomości znajdziesz przycisk „Pobierz” – naciśnij go i wyświetl zapisany w pamięci komputera wniosek. Numer, jak w wersji papierowej, znajdziesz w punkcie pierwszym.

Gdy uzyskasz już numer swojego wniosku, wejdź na stronę internetową obywatel.gov.pl i wpisz go w odpowiednie okienko. Gdy już to zrobisz, po prostu kliknij „Sprawdź”. Odpowiedź na Twoje zapytanie otrzymasz od razu.