web analytics

Zdjęcie biometryczne

Najlepsze studia fotograficzne w Krakowie

Według słownika, biometria to nauka zajmująca się badaniem prawidłowości, które kierują zmiennością cech organizmów żywych. Posługuje się ona metodami statystyki matematycznej. Definiuje się ją również jako technikę dokonywania pomiarów istot żywych. Z pojęciem tym związane są tzw. zdjęcia biometryczne, wymagane od osób składających wniosek o wydanie paszportu, dowodu osobistego czy prawa jazdy. Jak wygląda fotografia biometryczna?

Zdjęcie biometryczne – wzór

Wielu osobom, słysząc pojęcie fotografii biometrycznej, nasuwa się jedno pytanie: „Zdjęcie biometryczne – co to jest?”. Aby fotografia taka była poprawna, należy odpowiednio ustawić całe swoje ciało. Zdjęcie biometryczne to takie, które spełnia wymagania dotyczące postawy. Podczas wykonywania fotografii, niezbędna jest pozycja frontalna. Musisz patrzeć bezpośrednio w obiektyw aparatu. Nie możesz mieć przekrzywionej głowy, a także pozować z profilu. Ważne jest także, aby Twój wzrok skierowany był właśnie na aparat – oczy muszą być naturalnie otwarte i nie mogą opadać na nie włosy. Jeśli Twoja fryzura przysłania łuki brwiowe, zdjęcie biometryczne nie będzie poprawne i zostanie ono odrzucone przez urzędnika. Istotny jest również jak najbardziej naturalny wyraz twarzy. Na zdjęciu biometrycznym nie możesz szeroko się uśmiechać, dopuszczalny jest jedynie pogodny wyraz twarzy. Ważne są także zamknięte usta. Jeśli możesz, postaraj się nie garbić, a także wyciągnąć szyję lekko do góry i do przodu, dzięki czemu ukryjesz „drugi podbródek”.

Pamiętaj, że zdjęcie do paszportu czy dowodu osobistego będzie towarzyszyć Ci przez kolejne lata. Dlatego też dobrze jest przygotować się na wizytę w studiu fotograficznym w Krakowie. Jeśli przyjdziesz do fotografa „z biegu”, Twoje zdjęcie biometryczne z pewnością pozostawi wiele do życzenia. Nie idź więc do studio fotograficznego po wieczornej imprezie – lepiej wyspać się i być wypoczętym, żeby właśnie na takiego wyglądać na zdjęciu. Zmęczenie z poprzedniego dnia doskonale widać na fotografiach robionych na wprost. Retusz drobnych niedoskonałości cery jest możliwy, jednak pozbycie się zmęczenia z twarzy to proces praktycznie niewykonalny. Złym pomysłem będzie również wysiłek fizyczny prze wykonywaniem zdjęcia biometrycznego – powrót skóry do naturalnego koloru zajmuje trochę czasu.

W przypadku zdjęć biometrycznych, to profesjonalista pracujący w studiu fotograficznym w Krakowie wybiera najlepszą ze zrobionych fotografii, która najprawdopodobniej zostanie przyjęta przez urząd. Zdjęcie w urzędzie weryfikowane jest przez komputer, dlatego też warto zdać się na znawcę. Wybierając studio fotograficzne w Krakowie, koniecznie poznaj opinię jego innych klientów, dzięki czemu zyskasz pewność, że fotograf to profesjonalista i wykonuje poprawne fotografie.

Zdjęcie biometryczne – strój i makijaż

Jak wiadomo, w paszporcie, dowodzie oraz większości innych dokumentów potwierdzających tożsamość, widoczna jest szyja i jedynie część ramion. Ubiór nie jest najbardziej istotny na zdjęciach biometrycznych, jednak dobrze jest zadbać o schludny strój. Unikaj przede wszystkim szali, sporej wielkości korali, golfów, a także kapturów. Niedozwolone na zdjęciu biometrycznym są także duże kolczyki, które nachodzą na twarz lub zaburzają jednolite tło, wszelkie opaski, czapki oraz spinki z przodu głowy. Zaleca się również zdjęcie okularów – jeśli w wyniku noszenia ich na zdjęciu wystąpi przebłysk lub cień na twarzy, fotografia z pewnością zostanie odrzucona.

Pamiętaj, że obiektyw aparatu uchwyci każdą niedoskonałość na skórze. Makijaż, dzięki któremu zakryjesz niektóre defekty, powinien być matowy. Nie zapomnij także umyć włosów i odpowiednio ich ułożyć.

Wiedza praktyczna dotycząca zdjęć biometrycznych

Zdjęcie biometryczne, które należy przedłożyć podczas składania wniosków o wydanie różnych dokumentów, np. paszportu, ma oczywiście określoną specyfikę. Poza wymaganiami, które podaliśmy wyżej, powinno ono mieć wymiary 35 mm szerokości i 45 mm wysokości – w innym wypadku zostanie odrzucone przez urzędnika. Wykonując fotografię w studiu fotograficznym w Krakowie, koniecznie wybierz sprawdzone miejsce, cieszące się zaufaniem klientów. Właśnie takie są studia znajdujące się w urzędach, np. paszportowym. Fotografowie, którzy pracują w tego typu miejscach, to wykwalifikowani specjaliści, zajmujący się swoją branżą od długiego czasu. Każdego dnia wykonują oni kilkadziesiąt, a nawet kilkaset zdjęć biometrycznych, wymaganych przy składaniu różnego rodzaju wniosków o wydanie dokumentów. Cena poprawnie zrobionych fotografii biometrycznych waha się w granicach od 25 do 40 zł. Wybierając studio fotograficzne w Krakowie, znajdujące się w urzędzie, zapłacisz niewiele, zyskując przy tym pewność poprawnego wykonania zdjęcia biometrycznego.