web analytics

Zdjęcie do CV

Najlepsze studia fotograficzne w Krakowie

Zdjęcie w CV nie jest elementem obowiązkowym. Odpowiednio dobrane, może ono jednak pomóc w poszukiwaniu pracy. Co prawda osoba, która przeprowadza rekrutację nowych pracowników nie powinna kierować się wyglądem kandydata, w praktyce często jest jednak inaczej. Warto więc zaopatrzyć swoje podanie w odpowiednie zdjęcie do CV, dzięki któremu pracodawca najprawdopodobniej spojrzy na Ciebie nieco pogodniejszym okiem. Jeśli nie chcesz ryzykować, możesz zlecić wykonanie zdjęcia do CV w Krakowie fotografowi, który z pewnością zrobi to profesjonalnie. Chcesz dowiedzieć się, jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do CV? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i pokaż się pracodawcy z najlepszej strony!

Zdjęcie do CV – wymiary, ostrość, ogólne wymagania

Pracodawca, co jest całkowitą normą, bardzo często podejmuje decyzje pod wpływem emocji. Istotne okazuje się więc pierwsze wrażenie, które na nim wywrzesz. Dlatego na pytanie czy do CV trzeba zdjęcie odpowiadamy TAK! Czasami jedna, starannie wykonana fotografia może zadecydować o zaproszeniu bądź nie-zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Należy więc dobrze wybrać zdjęcie do CV, ponieważ może to zadziałać na Twoją korzyść.

Czy do CV musi być zdjęcie? Prawdę mówiąc, nie jest to formalny obowiązek. Wiadomo jednak, że pracodawcy bardziej doceniają osoby, które zamieszczą swój wizerunek w aplikacji. Według badań, profile na jednym z portali zajmujących się rejestrowaniem pracowników oraz prezentowaniem ich profili potencjalnym pracodawcom, osoby które dodały zdjęcie mają aż 11 razy więcej wyświetleń, niż te bez opublikowanej fotografii. Należy również zaznaczyć, że po skończonej rozmowie kwalifikacyjnej, pracodawca szybciej skojarzy kandydata z jego CV, na którym znajduje się zdjęcie. Jakie wymiary powinno mieć zdjęcie do CV? Rozmiar nie jest ściśle określony, jak jednak można się spodziewać, fotografia nie może zajmować połowy strony, ale także być zbyt mała, niewyraźna. W studiu fotograficznym w Krakowie z pewnością wykonane zostaną odpowiednie zdjęcia, nadające się do aplikacji na najbardziej wymagające stanowisko.

Zdjęcie do CV powinno wizualnie pasować do zawodu, który chciałbyś wykonywać. Jeśli, np. aplikujesz na stanowisko związane z obsługą klienta, zbyt poważna, czarno-biała fotografia nie będzie odpowiednia. Starając się natomiast o pracę wymagającą spokoju i powagi, nie powinieneś wysyłać CV z nieformalnym zdjęciem.

Zdjęcie do CV – wymogi szczegółowe

Jak dokładnie powinna wyglądać fotografia do aplikacji? Czy zdjęcie do CV może być czarno-białe? Lepiej wykonać fotografię samodzielnie czy zlecić jej zrobienie profesjonaliście? Między innymi te pytania zadawane są, gdy w końcu zachodzi potrzeba wysłania swojego CV potencjalnemu pracodawcy i dylemat związany z fotografią. Warto znać na nie odpowiedzi, aby móc odpowiednio dobrać zdjęcie do CV.

Jeśli chodzi o kolor, fotografia oczywiście może być czarno-biała, o ile spełnia ona odpowiednie wymagania. Niektórzy użytkownicy forów internetowych uważają nawet, że fotografia w odcieniach szarości jest postrzegana przez pracodawców za bardziej neutralną, niekrzykliwą. Zdania są jednak podzielone – kolorowe zdjęcia do CV również mają wielu zwolenników.

Jakie jest kolejne, popularne pytanie zadawane podczas wykonywania zdjęcia do CV? Jak się ubrać! Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna – zależy ona przede wszystkim od charakteru stanowiska, o które się ubiegasz. Jesteś prawnikiem? Koniecznie załóż garnitur! Chciałbyś pracować jako copywriter? Polecamy elegancką koszulę! Pamiętaj, że na zdjęciu do CV dobrze wygląda kolor szary, grafitowy, błękitny czy granatowy. Nie łącz ze sobą więcej, niż trzy barwy, ponieważ całokształt stroju zrobi gorsze wrażenie estetyczne. Pamiętaj także, że ubiór powinien być jednolity. Unikaj rozpiętych guzików oraz odsłoniętych ramion, które mogą jedynie wskazywać na duże niedbalstwo. Podczas robienia zdjęcia do CV lepiej jest spiąć włosy, a także pozbyć się gęstego zarostu, o ile aplikujesz na stanowisko, w którym istotna jest powaga, spokój czy kontakt z klientem. Jeśli masz wadę wzroku i na co dzień nosisz okulary, bez żadnego problemu możesz zrobić w nich zdjęcie do CV. Nie fotografuj się jednak w okularach przeciwsłonecznych.

Na zdjęciu do CV zadbaj o szczegóły

Pamiętaj, że fotografia, którą zamierzasz umieścić w dokumencie aplikacyjnym, musi być wyraźna. Nie mogą wystąpić na niej niedoskonałości, takie jak rozmazana czy nierównomiernie oświetlona twarz. Jeśli natomiast chodzi o tło do zdjęcia na CV, polecamy wybrać jasne i jednolite, np. białe. Problem całkowicie zniknie, jeśli zdecydujesz się na studio fotograficzne w Krakowie. Istnieją punkty, które wykonują profesjonalne zdjęcia do CV za niewielką cenę. Wiele z nich zlokalizowanych jest w pobliżu różnych urzędów, np. paszportowych, a nawet w samych urzędach. Właśnie takie studio fotograficzne w Krakowie, zajmujące się jedynie zdjęciami do dokumentów, stworzy profesjonalną fotografię, której wersję elektroniczną do pobrania otrzymasz w mniej, niż 5 minut. Wykonasz w nim naturalne zdjęcie en face (pokazujące Twoją twarz od przodu), którego wersje papierowe mogą okazać się przydatne podczas składania wniosku o dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport. Możliwe będzie również wykonanie zdjęcia obejmującego więcej, niż twarz i część ramion, np. od pasa w górę. Nie zaleca się jednak wstawienia do CV fotografii obejmującej całość kandydata do pracy, tzn. od stóp do czubka głowy.