web analytics

Zdjęcie do dowodu

Najlepsze studia fotograficzne w Krakowie

Dowód osobisty to dokument, który powinien posiadać każdy pełnoletni obywatel Polski. Potwierdza on tożsamość danej osoby, co jest niezbędne m.in. podczas składania wniosków o wydanie innych dokumentów, takich jak prawo jazdy. Coraz częściej w dowód osobisty zaopatruje się również dzieci – dokument ten może okazać się bardzo przydatny, np. podczas odprawy na lotnisku. Oprócz tego, że dowód tożsamości zawiera dane osobowe, musi on być zaopatrzony w odpowiednie zdjęcie. Co w tym przypadku oznacza „odpowiednim”? Jak powinny wyglądać zdjęcia dowodowe?

Zdjęcia do dowodu – informacje ogólne

Jakie powinno być zdjęcie, które zostanie umieszczone w dowodzie osobistym? Przede wszystkim aktualne – zrobione nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie dokumentu. Starsze zdjęcie może zostać odrzucone. Poza tym, podczas wyrabiania zdjęć dowodowych, należy pozbyć się wszelkich rekwizytów, które mogą utrudnić rozpoznanie osoby będącej na fotografii. Prawidłowe zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę, a także górną część barków. Twarz musi zajmować około 70% całej fotografii.

Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu?

Zdjęcia do dowodu 2019 mają ściśle określoną specyfikę. Zanim wybierzesz się do fotografa, ułóż fryzurę tak, jak robisz to zazwyczaj, dzięki czemu będziesz wyglądać najbardziej naturalnie. Należy jednak pamiętać, że brwi i owal twarzy muszą być w całości odsłonięte. Możesz zrobić lekki makijaż, zakrywający niektóre niedoskonałości cery. Na zdjęciu dowodowym najważniejsza jest twarz – ubrania praktycznie nie widać, jednak mimo to powinno ono być jak najbardziej schludne i eleganckie. Na zdjęciach do dowodu 2019 możesz mieć zarost, brodę lub wąsy, jeśli nie utrudniają one zidentyfikowania Twojej osoby. Okulary korekcyjne mogą być elementem zdjęcia dowodowego, o ile nie zasłaniają brwi i oczu, a w szkłach nie odbija się światło. Soczewki kontaktowe nie powinny natomiast zmieniać koloru, ani kształtu oczu. Jeśli natomiast nosisz ciemne okulary (ze względu na wrodzone lub nabyte wady wzroku), możesz mieć je na zdjęciach do dowodu 2019, jeśli dostarczysz odpowiednie zaświadczenie. O ile wymaga tego Twoja religia, na zdjęciu możesz mieć także nakrycie głowy, oczywiście po przyniesieniu do urzędu odpowiedniego orzeczenia, które potwierdzi Twoją przynależność do danej wspólnoty (musi być ona zarejestrowana w Polsce). Biżuteria jest natomiast dozwolona, o ile nie zasłania owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła zdjęć. Piercing zazwyczaj nie jest mile widziany. Jeśli w Twoim stroju zawarty będzie element, który nie może znaleźć się na zdjęciu dowodowym, fotograf z pewnością poinformuje Cię o tym fakcie i poprosi o usunięcie go.

Twarz na zdjęciach do dowodu

Twarz na zdjęciu dowodowym ma szczególne znaczenie – zajmuje w końcu około 70% całej fotografii. Wymaga się, aby była ona skierowana prosto w obiektyw aparatu – głowa nie może być przekrzywiona. Na zdjęciach do dowodu 2019 konieczna jest pełna widoczność owalu, nie dopuszcza się półprofilu. Dodatkowo musisz mieć naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, a także całkowicie odsłonięte brwi (uszy nie muszą być widoczne). Ważne są także naturalnie otwarte, dobrze widoczne oczy (wraz ze źrenicami), skierowane prosto w obiektyw. Efekt tzw. „czerwonych oczu” jest niedopuszczalny. Jeśli natomiast chodzi o fryzurę, może ona wystawać poza owal zdjęcia.

Szczegółowe wymagania dotyczące zdjęć dowodowych

Zdjęcia do dowodu 2019 muszą posiadać białe, jednolicie oświetlone tło. Nie mogą znajdować się na nim wzory, przedmioty, elementy ozdobne. Fotografia musi być także pozbawiona cieni, z powodu których może zostać odrzucona przez urzędnika. Twarz na zdjęciach do dowodu osobistego także musi być równomiernie oświetlona – nie dopuszcza się odbić światła na włosach czy skórze, ani cieni na twarzy. Na zdjęciu może znajdować się jedynie osoba, która jest fotografowana. Fotografia do dowodu osobistego musi być ostra, tzn. bez widocznych pikseli i naturalnie skontrastowana. Wymaga się także, aby kontur głowy był wyraźny, bez prześwietlenia tła. Zdjęcia dowodowe powinny mieć neutralną kolorystykę, a także odpowiednio wyważoną gęstość totalną – nie dopuszcza się fotografii ani za jasnych, ani za ciemnych. Ważny jest także naturalny kolo skóry. Zdjęcie składane w urzędzie nie może mieć załamań, ani innych uszkodzeń powierzchni, ponieważ zostanie ono odrzucone.

Zdjęcia do dowodu osobistego dzieci?

Na zdjęciach dowodowych dzieci mogą mieć zamknięte oczy. Dopuszczalne są także otwarte usta oraz uśmiech, który u osób dorosłych uznaje się za nienaturalny wyraz twarzy. Uzasadnia się to faktem, że dzieci często są za małe, aby zrozumieć polecenia osób dorosłych. Twarz dziecka powinna być jednak odsłonięta – nie dopuszcza się nawet częściowego przysłonięcia jej przez włosy, rączki czy zabawkę. Na zdjęciach do dowodu osobistego, maluch powinien trzymać głowę prosto. Dodatkowo, fotografia musi mieć jasne i jednorodne tło, bez innych osób w kadrze. Małe dzieci mogą siedzieć rodzicom na kolanach (opiekun powinien usiąść bokiem, aby nie znajdować się w tle fotografii).

Format zdjęć dowodowych i informacje dodatkowe

Jeśli zamierzasz złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego za pomocą internetu, powinieneś dołączyć do niego zdjęcie w odpowiednim formacie. Wymiary zdjęcia do dowodu w pikselach wynoszą 492 x 633, natomiast jego wielkość maksymalna to 2,5 MB. W ten sposób zdjęcia do dowodu osobistego zachowują proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość). Składając wniosek bezpośrednio w urzędzie należy natomiast dołączyć kolorowe zdjęcie. Rozmiar zdjęcia do dowodu musi wynieść dokładnie 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość). Należy wspomnieć, że zdjęcie wykonane prawidłowo, na którym fotografowana osoba ma, np. zamknięte oczy czy otwarte usta, co spowodowane jest chorobą lub wypadkiem, zostanie zaakceptowane. Przy składaniu wniosku w urzędzie, wymaga się jednego zdjęcia dowodowego.