web analytics

Zdjęcie do paszportu

Najlepsze studia fotograficzne w Krakowie

Paszport, który z każdym rokiem staje się coraz popularniejszy, to dokument niezbędny podczas podróży do krajów spoza Unii Europejskiej. Ma on za zadanie potwierdzenie tożsamości posiadacza, m.in. podczas odprawy na lotnisku. Dokument ten jest wymagany również od dzieci – niektórzy rodzice wyrabiają go, aby służył ich maluchowi do potwierdzania tożsamości, nie tylko podczas wyjazdu. Paszport zawiera dane osobowe, jednak nie jest to wystarczające – dokument ten musi zostać zaopatrzony w odpowiednią fotografię. Jak powinny wyglądać zdjęcia do paszportu? Czy fotografie te wyglądają, jak typowe zdjęcia do dokumentów? Gdzie można wykonać je tanio?

Zdjęcia paszportowe – informacje ogólne

Jakie powinno być zdjęcie, które zostanie umieszczone w paszporcie? Podstawowym wymogiem jest jego aktualność – jeśli zdjęcie do paszportu zostało zrobione wcześniej, niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie dokumentu, może ono zostać odrzucone – to standard we wszystkich urzędach paszportowych, także w Biurze Paszportowym przy ul. Św. Sebastiana 11 w Krakowie, w którym mieszkańcy Krakowa oraz Małopolski składać wnioski o wydanie paszportu. Przygotowując się do zrobienia odpowiednich fotografii w studiu fotograficznym, należy na czas wykonywania zdjęcia pozbyć się wszelkich rekwizytów, które mogłyby utrudnić rozpoznanie osoby znajdującej się na odbitce. Prawidłowe zdjęcia paszportowe powinny przedstawiać całą głowę oraz górną część barków. Dodatkowo wymaga się, aby twarz zajmowała około 70% całej fotografii. Przed udaniem się do studia fotograficznego, dobrze jest wcześniej sprawdzić opinie o fotografie, np. na Google Maps. Bardzo często punkty zlokalizowane są w urzędach, jak ma to miejsce w przypadku krakowskiego biura paszportowego – w środku budynku znajduje się zakład fotograficzny, który wykonuje zdjęcia do paszportu spełniające wszystkie wymogi. Wykonanie fotografii zajmuje od 3 do 5 minut.

Zdjęcia do paszportu a wymogi dotyczące stroju

Zdjęcia do paszportu w 2021 roku, podobnie jak w latach ubiegłych należy wykonywać z uwzględnieniem ściśle określonej specyfiki. Przed wizytą u fotografa, koniecznie ułóż fryzurę tak, jak robisz to na co dzień, o ile włosy nie przysłaniają wtedy Twoich brwi, oczu czy owalu twarzy, który musi być w pełni widoczny. Jeśli zależy Ci na zrobieniu makijażu, powinieneś pamiętać, że musi on być bardzo delikatny, zasłaniający niedoskonałości cery, które nie są Twoimi znakami szczególnymi. Na zdjęciach paszportowych główną rolę odgrywa twarz, zajmująca aż 70% fotografii. Mimo to, wybierając się do studia fotograficznego, należałoby założyć schludne, eleganckie, nieco stonowane kolorystycznie ubrania. Jeśli Twój zarost, broda czy wąsy nie utrudniają zidentyfikowania Cię, nie musisz się ich pozbywać. Zdjęcia do paszportu w 2021 roku nie wymagają zdjęcia okularów korekcyjnych, o ile nie zasłaniają one Twoich brwi i oczu, a także nie odbijają światła. Soczewki nie mogą natomiast zmieniać ani koloru, ani kształtu oczu. Ciemne okulary dopuszczalne są jedynie w przypadku wrodzonej lub nabytej wady wzroku, o której należy zaświadczyć odpowiednim dokumentem. Nakrycie głowy na zdjęciach paszportowych możesz mieć jedynie w przypadku, gdy nakazuje tego Twoja wspólnota wyznaniowa, zarejestrowania w Polsce – to również należy udokumentować. Jeśli biżuteria, którą nosisz nie zasłania owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła, jest ona dopuszczalna na zdjęciach. Przed wykonaniem zdjęcia przez fotografa, powinieneś natomiast pozbyć się piercingu z twarzy. Jeśli w Twoim stroju zawarty będzie element, który nie może znaleźć się na zdjęciu paszportowym, osoba wykonująca fotografię z pewnością poinformuje Cię o tym fakcie i poprosi o usunięcie go.

Twarz na zdjęciach do paszportu

Na zdjęciu paszportowym, co jest typowe dla fotografii do dokumentów, szczególne znaczenie ma twarz. Jak już zostało wspomniane, zajmuje ona około 70% całego zdjęcia. Twarz na fotografii powinna być skierowana bezpośrednio w stronę obiektywu aparatu, głowę natomiast musisz ustawić prosto. Nie ważne, czy składasz wniosek o wydanie paszportu w Krakowie, czy innym mieście – zdjęcia paszportowe wymagają również widoczności pełnego owalu twarzy. Istotny okazuje się także naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta oraz całkowicie odsłonięte brwi. Uszy mogą, ale nie muszą być widoczne na zdjęciach paszportowych. Fotografia powinna natomiast uwzględniać Twoje naturalnie otwarte, dobrze widoczne oczy i źrenice skierowane prosto w obiektyw. Nie dopuszcza się tzw. efektu „czerwonych oczu”. Włosy natomiast mogą wystawać poza owal zdjęcia.

Zdjęcia do paszportu 2021 – szczegółowe wymagania

Fotografia, której wykonanie zlecasz fotografowi, aby była odpowiednia do paszportu, musi mieć jednolicie oświetlone, białe tło. W wielu krakowskich studiach foto jest to standard, jednak niestety nie wszędzie, dlatego dobrze wybrać odpowiedni zakład – w punkcie FotoExpress, który znajduje się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie masz pewność, że wszystkie te szczegółowe wymagania określone w przepisach prawa będą dotrzymane. Niedozwolone jest zawieranie w polu zdjęcia wzorów, przedmiotów, a także różnego rodzaju elementów ozdobnych. Zdjęcia paszportowe zawierające cienie może zostać odrzucone już podczas początkowego etapu wyrabiania dokumentu. Istotne okazuje się także równomierne oświetlenie twarzy – poprawne zdjęcia do paszportu nie posiadają odbić światła na włosach i skórze, ani cieni na twarzy. Do tego, zdjęcie nie może uwzględniać nikogo, poza osobą fotografowaną. Ważne jest, aby zdjęcia paszportowe były ostre, tzn. bez widocznych pikseli, a także naturalnie skontrastowane. Wymaga się również wyraźnego konturu głowy, bez prześwietlenia tła. Zdjęcia do paszportu muszą mieć naturalną kolorystykę oraz odpowiednio wyważoną gęstość totalną (niedopuszczalne są fotografie ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne). Liczy się również naturalny kolor skóry na zdjęciach. Fizyczna fotografia składana w urzędzie nie może posiadać załamań, ani innych uszkodzeń powierzchni.

Zdjęcia do paszportu dla dziecka i niemowlaka

Zdjęcia do paszportu niemowlaka, a także dziecka do 5. roku życia posiadają nieco mniej restrykcyjne wymagania. Maluchy mogą mieć na nich zamknięte oczy, otwarte usta, a także nienaturalny wyraz twarzy, na przykład szeroki uśmiech. Dzieciaki często są zbyt małe, aby zrozumieć polecenia osób dorosłych – właśnie to jest powodem mniejszych wymagań co do zdjęć maluchów. Twarz dziecka musi być całkowicie odsłonięta, nawet jej małego fragmentu nie mogą zakrywać włosy, rączki czy zabawki. Na zdjęciach paszportowych maluch musi trzymać głowę prosto. Tak samo, jak na zdjęciu osoby dorosłej, tło musi być jasne oraz jednorodne, bez dodatkowych osób w kadrze. Małe dzieci mogą siedzieć rodzicom na kolanach – opiekun powinien usiąść bokiem, aby nie znajdować się na fotografii. Ile zdjęć do paszportu dla dziecka należy dołączyć do wniosku? Odpowiedź jest taka, jak w przypadku wyrabianiu dokumentu przez osobę dorosłą – wystarczy jedna, aktualna fotografia.

Format zdjęć do paszportu i informacje dodatkowe

Wniosek o wydanie paszportu, w przeciwieństwie do wniosku o dowód osobisty, możesz złożyć jedynie w odpowiednim urzędzie. Poza wypełnionym dokumentem, musisz przynieść kolorowe zdjęcie paszportowe. Rozmiar tej fotografii musi wynieść dokładnie 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość). Należy wspomnieć, że zdjęcia do paszportu, które są wykonane prawidłowo, jednak fotografowana osoba ma na nich, np. zamknięte oczy czy otwarte usta, co spowodowane jest chorobą lub wypadkiem, zostaną zaakceptowane. Przy składaniu wniosku w urzędzie, wymaga się jednego zdjęcia paszportowego.

Ile zdjęć do paszportu należy należy dołączyć w przypadku osoby dorosłej? Wymagania w tym zakresie zostały jednoznacznie określone – należy dołączyć jedną sztukę z kompletu zdjęć do paszportu. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku dowodów osobistych. Warto wiedzieć, że dobrze wykonane zdjęcia paszportowe przydadzą się również podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego czy prawa jazdy.

Odbiór paszportu w Krakowie

Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w Biurze Paszportowym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, znajdującym się przy ulicy Świętego Sebastiana 11 w Krakowie. Jest to istotna zmiana – do 2017 roku aplikację składało się w budynku tego urzędu, który mieścił się przy ulicy Przy Rondzie 6 w Krakowie.

Odbiór gotowych paszportów odbywa się, ze względu na wygodę interesantów, nie w urzędzie przy ulicy Świętego Sebastiana 11, a w filii tego właśnie urzędu, mieszczącej się przy ulicy Świętego Sebastiana 9, przeznaczonej wyłącznie do tego celu. Wejście do tej filii znajduje się w niedalekiej odległości od punktu fotograficznego FotoExpress, reklamującego się charakterystycznym, niebieskim szyldem. Działa on w godzinach pracy urzędu, a nawet 30 minut przed jego otwarciem, dzięki czemu zainteresowane osoby mogą wykonać prawidłowe zdjęcie do paszportu zanim ustawią się w kolejce do pobrania numerku potrzebnego do złożenia wniosku o paszport.

Czas oczekiwania na odbiór paszportu, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wynosi 30 dni. W przypadku krakowskiego urzędu paszportowego jest on jednak znacznie krótszy – wynosi około 14 dni, a poza sezonem, paszport odebrać można nawet po 7 dniach.

Gdzie zrobić zdjęcie do paszportu w Krakowie?

Zakładów i punktów fotograficznych, wykonujących zdjęcia do paszportu jest wiele. Można szukać ich m. in. na ulicy Karmelickiej, Podgórzu, w Nowej Hucie czy w krakowskim Centrum Handlowym Bonarka. Większość fotografów specjalizuje się jednak w wykonywaniu zdjęć ślubnych i portretów. Zakładów, które oferują wykonywanie w pełni biometrycznych fotografii jest stosunkowo niewiele. Nieprawidłowo zrobione zdjęcie może być przyczyną wielu kłopotów, m. in. odrzucenia go podczas składania wniosku o wydanie paszportu, ale także cofnięcie właściciela dokumentu na lotnisku, gdy urzędnik błędnie „przepuści” aplikację ze złą fotografią. Właśnie dlatego lepiej wybrać studio fotograficzne, które specjalizuje się właśnie w paszportowych zdjęciach biometrycznych. Coraz częściej zdarza się, że urzędy same wychodzą z inicjatywą i wynajmują wyspecjalizowanym zakładom fotograficznym powierzchnię w swoich budynkach. Przykład tego typu działania można spotkać w Krakowie. W tamtejszym Wydziale Paszportowym funkcjonuje profesjonalny punkt foto, w którym każdy może wykonać fotografię w bardzo krótkim czasie (od 3 do 5 minut). Każde zdjęcie zrobione przez wykwalifikowanego fotografa pracującego w tym studio fotograficznym spełnia wymogi Instrukcji Ministerstwa dotyczącej zdjęć do paszportów oraz dowodów osobistych. Fotografie wykonane w tym zakładzie to zdjęcia biometryczne, które bez obaw można załączyć do wniosku o wydanie odpowiedniego dokumentu. Warto wiedzieć, że zakłady fotograficzne umiejscowione w urzędach (zarówno przy ulicy Świętego Sebastiana 11, jak i Przy Rondzie 6) cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród klientów (ich średnia ocen na Google Maps to 5 gwiazdek).

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie chcesz korzystać z urzędowego fotografa, bądź masz zamiar wykonać zdjęcie biometryczne jeszcze przed otwarciem urzędu, polecamy studio fotograficzne w Krakowie przy ulicy Świętego Sebastiana 5. Ten punkt fotograficzny jest otwarty 30 minut przed rozpoczęciem pracy urzędu (tzn. w poniedziałki od 8:30, natomiast we wtorki-piątki od 7:30). Jest to dobra opcja – wykonanie zdjęć do paszportu zajmuje nie więcej, niż 5 minut. Dodatkowo, punkt znajduje się po tej samej stronie ulicy Świętego Sebastiana, co urząd paszportowy.

Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele. Nie rekomendujemy jednak, w tak ważnej sprawie, jak paszport, szukania możliwości wykonania zdjęcia do paszportu za 9,99 zł w Krakowie, ani żadnym innym, mniejszym mieście. Takie „promocje” bardzo często są jedynie chwytem marketingowym – powyższy koszt dotyczy często zdjęcia, które wydane zostanie dopiero następnego dnia. W przypadku, gdy potrzebował będziesz fotografii „od ręki”, najprawdopodobniej konieczna będzie dopłata, często przekraczająca kwotę, którą zaproponował fotograf. Poza tym, ciężko spodziewać się, że zdjęcia paszportowe, na które przeznaczyliśmy jedynie 9,99 zł będą profesjonalnie wykonane i spełnią wszelkie wymogi prawne.