web analytics

Zdjęcie do prawa jazdy

Najlepsze studia fotograficzne w Krakowie

Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2017 roku, około 80% mężczyzn i 51% kobiet dysponuje dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W Polsce jest to prawo jazdy, które kierowca ma obowiązek mieć przy sobie podczas jazdy. Dokument ten zawiera dane osobowe takie jak imię i nazwisko, data urodzenia czy numer PESEL. Aby go wyrobić, niezbędne jest jednak zdjęcie do prawa jazdy. Jak każda fotografia do dokumentów, posiada ono swoją specyfikę. Jak wyglądają zdjęcia do prawa jazdy 2021?

Nowe zdjęcia do prawa jazdy – informacje podstawowe

Fotografia, którą zamierzasz umieścić na swoim dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów mechanicznych, musi być aktualna. Zdjęcie do prawa jazdy wykonuje się nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Musi ono być kolorowe, ostre oraz posiadać jak najbardziej naturalny kontrast. Zdjęcia do prawa jazdy 2021 wykonuje się na jednolitym, jasnym tle. Muszą one mieć wymiary 35 mm x 45 mm. Fotografia będzie prawidłowa, jeśli zostanie na niej zawarta cała głowa, a także górna część barków. Istotny jest również naturalny kolor skóry, a także wyraźne oczy, szczególnie źrenice.

Na nowych zdjęciach do prawa jazdy powinieneś…

Pozując do zdjęcia do prawa jazdy koniecznie patrz przed siebie, prosto w obiektyw aparatu. Istotne są również otwarte oczy, niezasłonięte przez włosy. Twoje brwi także muszą być całkowicie widoczne. Zdjęcia do prawa jazdy 2021 mogą zostać odrzucone przez urzędnika, jeśli osoba na nich będzie miała otwarte bądź lekko uchylone usta. Istotny jest również jak najbardziej naturalny wyraz twarzy, która powinna zajmować około 70% zdjęcia do prawa jazdy. Na takiej fotografii ważny okazuje się także kontur głowy, który musi być wyraźny – niedopuszczalne są prześwietlenia tła.

Zdjęcia do prawa jazdy – wymiary pliku

Do urzędu, w którym będziesz wyrabiać swój dokument, możesz przynieść zdjęcie do prawa jazdy na zewnętrznym nośniku danych. Powinno ono spełniać jednak ściśle określone warunki. Fotografia musi być zapisana w formacie JPEG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej. W nagłówku należy zamieścić datę wykonania zdjęcia, a także nazwę oraz dane adresowe studia fotograficznego, w którym zrobiono Twoje zdjęcia do prawo jazdy 2021. Poprawna kolorystyka skanowania fotografii to sRGB, natomiast głębia kolorów wynosić powinna 24 bity. Poprawna rozdzielczość zdjęć do prawa jazdy na nośniku danych to 480 pikseli x 615 pikseli, a sam plik nie może być większy, niż 100 KB. Przygotowując zdjęcie, należy wyłączyć kompresję skanowania, ew. ustawić jakość kompresji jako nie mniejszą, niż 80/100.

Zdjęcie do prawa jazdy – makijaż i strój

Na wizytę w studiu fotograficznym dobrze jest się przygotować. Włosy najlepiej ułożyć tak, jak robi się to najczęściej, o ile nie zasłaniają one oczu, brwi, ani owalu twarzy. Jeśli chodzi o zdjęcie do prawa jazdy, makijaż powinien być bardzo lekki i subtelny, zakrywający niektóre niedoskonałości cery, niebędące znakami szczególnymi. Jak zostało wspomniane, na zdjęciu do prawa jazdy największą część, bo aż 70% powinna zajmować twarz fotografowanego. Mimo to, do zdjęć do prawa jazdy 2021 dobrze jest ubrać się elegancko i schludnie, w końcu fotografia najprawdopodobniej uchwyci fragment okrytych ramion. Przed wizytą u fotografa nie musisz golić brody, wąsów czy zarostu – ważne, aby elementy te nie utrudniały identyfikacji Twojej osoby. Zdjęcia do prawa jazdy 2021 nie wymagają chwilowego pozbycia się okularów korekcyjnych, o ile nie zasłaniają one Twoich brwi i oczu, a także nie odbijają światła. Soczewki nie mogą natomiast zmieniać ani koloru, ani kształtu oczu. Jeśli posiadasz wadę wzroku i przedłożysz urzędnikowi odpowiednie orzeczenie, na zdjęciu do prawa jazdy możesz mieć ciemne okulary. Podobnie jest z nakryciem głowy – jeśli należysz do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce, która nakazuje Ci noszenie go, po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia urzędnikowi, nie musi być ono zdejmowane podczas wykonywania zdjęć. Dodatkowo, w dokumencie tożsamości, takim jak dowód osobisty, musisz mieć podobne zdjęcie, np. w okularach czy nakryciu głowy. Na zdjęciach do prawa jazdy 2021 możesz nosić również biżuterię, o ile nie zasłania ona owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła. Na zdjęciach nie jest jednak wskazane posiadanie piercingu, który wypadałoby wyjąć z twarzy. Jeśli w Twoim stroju zawarty będzie element, który nie może znaleźć się na zdjęciu paszportowym, osoba wykonująca fotografię z pewnością poinformuje Cię o tym fakcie i poprosi o chwilowe pozbycie się go.